Já Vám to vysvětlím :-)

TÝDEN.CZ

16. 12. 2018
Rubrika: O špatných věcech

Chci studovat to, co jsem si vybral!!!

Autor: Jan Meca

22.09.2007 22:11

V současné době si může každý uchazeč o studium na střední škole podat jednu přihlášku. Tento fakt klade stále větší důraz nejen na volbu konkrétní školy, ale i na volbu studijního oboru.

Kromě obecně známých kritérií by měl uchazeč o studium přihlédnout i k podmínkám přijímacího řízení. Vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji školy často upouštějí od konání přijímacího řízení a berou studenty bez přijímacího řízení. Zbavují se tak možnosti objektivně posoudit úroveň budoucích studentů. Obzvláště nebezpečné je to u studijních oborů s maturitou. Nekonání přijímacího řízení v důsledku znamená snížení úrovně studijního potenciálu ve třídě a tím i zhoršení podmínek a nároků na studenty, kteří na studium ukončené maturitou doopravdy mají.

Snižující se počet žáků na základních školách, který pozvolna přechází i na školy střední, má i další důsledky. Mezi ně patří i situace, kdy se uchazeč hlásí na studijní obor, o který je malý zájem. I přes to, že splní podmínky přijímacího řízení (i v případě nekonání přijímacího řízení) není ke studiu přijat. Malý počet zájemců o studijní obor ale není relevantním důvodem k rozhodnutí o nepřijetí a proti takovému rozhodnutí se lze úspěšně odvolat u zřizovatele školy. Rozhodnutí totiž podléhá správnímu řádu a vždy musí obsahovat příslušné odůvodnění. Obzvláště smutná by takováto situace byla u dobrých studentů.

Chci studovat to, co jsem si vybral!!!
Už umím vkládat obrázek :-), chvilku mi trvalo než jsem ho vyladil, takže mínus sedm přečtení.

Každý student by se tedy před tím, než se rozhodne podat přihlášku na školu, měl informovat, zda příslušná škola v loňském roce daný obor otevřela, vyhne se tak riziku správního řízení a případných průtahů.

Tato nepříjemnost může mít pro studenta další nepříjemné důsledky. Většinou se to, že daný obor nebude otevřen, dozví až po termínu prvního kola přijímacího řízení. Realita pak bývá taková, že student i jeho rodiče jsou přemlouváni, aby si podaly přihlášku na jiný obor na téže škole. Školy ve svém přemlouvání jsou většinou úspěšné. Uchazeč nakonec studuje úplně na jiném oboru, než původně chtěl.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.71

Diskuze

Jan Meca

Blog o věcech, nad kterými zůstává rozum stát. Jo a taky o tom co mi zrovna spadne pod nos.
Já?
Oblíbenost autora: 7.55

O autorovi

Učím na střední škole, mám dvě děti a ještě mi není třicet (to jenom kvůli Lenonovi).

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31