Já Vám to vysvětlím :-)

TÝDEN.CZ

16. 12. 2018
Rubrika: O špatných věcech

Výrobky mléčné jsou blahodárné a věčné …..

Autor: Jan Meca

02.11.2007 21:10

Poslouchám to celý den

V práci, od lidí okolo neposlouchám nic jiného než, kolik stojí máslo, mléko, jogurty a jiné mléčné výrobky. To nemluvím o tom, že rohlík se prodává za pouhých 2,50 Kč. Lidé se zlobí, jsou naštvaní a obviňují kde koho. Ani se jim nedivím. Dokážu si představit, že pro některé domácnosti to může být nárůst měsíčních výdajů i o tisíc korun měsíčně. To co trápí občana, ale netrápí média. Důležitější je přece Čunek a jeho sociální dávky. Vždyť přece to, jestli je nebo není ve vládě, je pro nás všechny to nejdůležitější. :-)

Výrobky mléčné?

Při dnešním nakupování jsem měl opravdu sto chutí si začít prozpěvovat onu známou písničku na Pribináčky. Tak kdo teda může za to, že šly ceny potravin tak rychle nahoru? Může za to deformovaný trh.

Celá situace je způsobena vysokou výkupní cenou mléka. Prvovýrobci totiž prodávají mléko do zahraničí, kde jsou výkupní ceny vyšší. Ani se jim nedivím, proč by neprodali dráž s většími zisky, to by byli hloupí. Českému zpracovateli pak nezbude nic jiného, než začít vykupovat za „evropské“ německé ceny (Jen připomínám, že naši lidé nemají „evropské“ německé platy). V jakémkoli jiném odvětví by vše fungovalo úplně jinak. Prvovýrobce by s touhou vyšších zisků zvýšil výrobu – cena by pak nebyla tak vysoká. V zemědělství to však neplatí. Díky přiděleným kvótám, ani kdyby chtěl, svou produkci nikdy nezvýší. Netvrdím, že suroviny jsou jediným podílníkem na ceně mléčných výrobků, ale určitě jsou v současné situaci tím nejdůležitějším.

Rohlíčky obzvláště vypečené

S ostatními potravinami a růstem jejich cen je to velmi podobné. Vliv regulace trhu si myslím není u ostatních natolik markantní. Růst cen rohlíků a pečiva je spíše způsoben tlakem výrobců na chování obchodních řetězců. Které v konkurenčním boji de facto „vydírají“ pekaře (možná nejen je) stylem: „Neprodáš koupím od jiného!“, nebo možná „Zaplať a já ti ty regály nechám“.

Kdo za to může

Milk

 

U mléka je to unijní zemědělská politika. Evropský trh s otevřenými hranicemi, různé náklady výrobců a regulace produkce. Tato situace je nádhernou ukázkou toho, že takto to fungovat dlouhodobě nebude. Trh má nádhernou seberegulační vlastnost, vždy si najde toho nejlevnějšího, aby zvyšoval zisky a v případě nedostatku zvyšoval produkci a tím tlačil na snižování cen. Dokud bude EU regulovat množství produkce zemědělských surovin, nikdy to fungovat nebude.

Navíc to poukazuje na nesmyslnost celé zemědělské politiky. Co takhle malou představu? Jste váženým provozovatelem koupaliště, které má schválenou kapacitu na 1000 osob. Přijde stát a řekne, dám vám příspěvek na každou osobu a na koupaliště nepustíte nikdy víc než 500 lidí. Jinak vás potrestám a dám vám za to pokutu. Budu vám však garantovat, že když bude škaredé počasí, tak vám budu kompenzovat ztráty. Je to výhodné? Je i není, ale stejně nemáte na výběr. Největší „chudáci“ budou nakonec vaši zákazníci, kterým budete těžko vysvětlovat, že i když je 30 stupňů a koupaliště je poloprázdné, vy je na koupaliště nemůžete pustit. Teplota stoupá a s ní i cena vstupného – koupaliště totiž není pro každého. J Rozpálení lidé pak neudělají nic jiného, než že se půjdou koupat do rybníka nebo se pojedou koupat k moři, tam nikdo nic neomezuje. Spokojeně tak utratí své peníze někde jinde.

U rohlíku za to může, světe div se, zase stát. Současné právní úpravy totiž definují monopol na trhu taxativně. Zákon nepochopil, že tlak na dodavatele můžou supermarkety úspěšně provádět i v případech, kdy mají na trhu třeba jen deseti procentní podíl.

Jak z toho ven

Aby byl celý příspěvek konstruktivní, sluší se říct, jak z toho ven. U mléčných výrobků by stačilo zrušit nesmyslnou regulaci produkce v zemědělství. Je evidentní, že to asi nebude snadné prosadit. Ale nevidím jediný důvod, proč by zemědělci měli z našich kapes pobírat tolik výhod. Dá se říct, že u nás zemědělce dotujeme dvakrát. Jednou z evropských dotací a jednou z německých „evropských“ cen. Nebylo by lepší podporovat něco jiného, třeba vědu a výzkum, nové technologie, apod. No a teď ty rohlíčky. Antimonopolní úřad má dostatečně velké pravomoci i výkonný aparát aby zasáhl. Bohužel neexistuje dostatečné zákonné zázemí. Co kdyby jsme změnili zákon a postihovali skandální praktiky obchodních řetězců. Oba případy mají něco společného. U tak byrokratických molochů jako je náš stát a u ještě byrokratičtějších jako je EU, se těžko něco mění. Každý má přece své zájmy a nemůžeme si všechny rozházet. Možná se taková změna ani neoplatí dělat – trvalo by to stejně moc dlouho.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8

Diskuze

Jan Meca

Blog o věcech, nad kterými zůstává rozum stát. Jo a taky o tom co mi zrovna spadne pod nos.
Já?
Oblíbenost autora: 7.55

O autorovi

Učím na střední škole, mám dvě děti a ještě mi není třicet (to jenom kvůli Lenonovi).

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31